15 kwietnia 2023 r. o godzinie 7.30 ruszyliśmy (60 osób) autokarem ze Szczecina. Ponad dwugodzinna podróż upłynęła nam niezwykle szybko na rozmowach i żartach. Pierwszym punktem programu było Muzeum Historii Naturalnej, które od 1889 r. znajduje się w budynku przy Invalidenstraße, ale działa od 1810 r. Muzeum posiada ponad 25 mln obiektów. Są to największe niemieckie zbiory z dziedziny zoologii, paleontologii i mineralogii. Najsłynniejszym eksponatem muzeum jest szkielet brachiozaura brancai o wysokości ponad 13 m (największy na świecie wystawiony szkielet dinozaura) oraz berliński egzemplarz „pierwszego ptaka” archaeopteryksa. Mnogość sal wystawowych i poruszanych w nich tematów sprawiły, ze dwugodzinne zwiedzanie minęło w mgnieniu oka. Sala gadów kopalnych, ekspozycje stałe o kosmosie i układzie słonecznym, o powstaniu Ziemi oraz o mechanizmach ewolucji, ogromna „Ściana bioróżnorodności“ skupiająca ok. 3000 spreparowanych gatunków zwierząt, wystawa 1077 rodzajów minerałów, w tym również okazów ze zbiorów Alexandra von Humboldta, a także wystawa zwierząt rodzimych wyeksponowanych w wielkich dioramach – to wszystko mieliśmy okazję podziwiać wraz z tłumem innych zwiedzających, gdyż muzeum cieszy się ogromną popularnością,
a olbrzymia frekwencja gości sprawiła, że przed wejściem oraz kasami mogliśmy zobaczyć wielkie kolejki (my na szczęście mieliśmy zarezerwowane bilety).
Kolejną atrakcją w naszym harmonogramie było zwiedzanie z przewodnikiem centralnej części niemieckiej stolicy. Zaczęliśmy od monumentalnego i niezwykle symbolicznego Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, gdzie na powierzchni 19 000 m² stoi 2711 (tyle ile jest stron Talmudu) betonowych prostopadłościanów różnej wysokości (najwyższe mają 4,7 metra wysokości). Następnie spacerując Wilhelmstrassedoszliśmy do Bramy Brandenburskiej i dalej w kierunku budynku Reichstagu (siedziby niemieckiego parlamentu).
Mieliśmy także okazję zobaczyć Berlin od strony wody. Wszystko za sprawą godzinnego rejsu statkiem turystycznym po rzece Sprewie. W trakcie rejsu mieliśmy okazję zobaczyć niemal wszystkie najważniejsze zabytki Berlina – Reichstag, Dom Kultur Świata, SchlossBellevue czyli okazały kompleks pałacowy zbudowany w 1786 roku, park GrosserTiergarden, kolumnę Siegessaule, Katedrę w Berlinie, Wyspę Muzeów, a także Nikolaiviertel czyli najstarszą zamieszkaną berlińską dzielnicę.
Po rejsie udaliśmy się na Plac Poczdamski, skąd idąc linią muru berlińskiego dotarliśmy do zachowanej oryginalnej trzystumetrowej zabudowy muru, która znajduje się obok budynku Muzeum „Topografia Terroru”. Stamtąd przejechaliśmy autokarem na Alexanderplatz, gdzie mieliśmy chwilę na posiłek i drobne zakupy.
Pomimo dżdżystej aury wszyscy uczestnicy naszej wycieczki wracali w wyśmienitych humorach, pełni wrażeń i miłych wspomnień. Naszymi gośćmi podczas wyjazdu były Panie z rodzin ukraińskich policjantów, które na czas wojny w Ukrainie znalazły schronienie w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym MSWiA w Międzyzdrojach. Ten wspólnie spędzony dzień był rzeczywiście okazją do wytchnienia od codziennych i trosk, a także integracji naszego środowiska.
Servo Per Amikeco !!! Tekst – kol. Katarzyna Kamińska, autor zdjęć – kol. Grzegorz Sudakow – Region IPA w Szczecinie.