Prawosławna wigilia w Międzyzdrojach

9 stycznia 2023 r. w Ośrodku Wypoczynkowo Szkoleniowym MSWiA w Międzyzdrojach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia przedstawicieli Zachodniopomorskiej Grupy Wojewódzkiej IPA w Szczecinie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie z rodzinami ukraińskich policjantów, które znalazły schronienie w Polsce na czas wojny w Ukrainie. W spotkaniu uczestniczył również Prawosławny Kapelan KWP w Szczecinie – ks. Jarosław Biryłko.

Pod koniec marca 2022 r.  w Ośrodku CUL w Międzyzdrojach zostało zakwaterowanych prawie 60 osób – członków rodzin ukraińskich policjantów. W tej chwili pozostało 12 osób – sześć kobiet   oraz sześcioro dzieci. Pochodzą one z regionu Ukrainy, gdzie toczą się najcięższe walki z rosyjskim wojskiem. Niektóre z nich od dłuższego czasu nie wiedzą co się stało z ich bliskimi, a ich domy zostały zniszczone na skutek wojny. Nasze przyjacielskie spotkanie miało formułę uroczystego obiadu. Pod choinką nie zabrakło prezentów. Były to słodycze, kosmetyki i drobne upominki. Rozmawialiśmy o tym jak obchodzone są Święta Bożego Narodzenia w Polsce i w Ukrainie, a także planowaliśmy kolejne spotkania. Nasi Ukraińscy goście marzą o tym, aby zwiedzić Berlin. Zobowiązaliśmy się, że spełnimy to pragnienie.

Od marca ubiegłego roku staramy się im pomagać w miarę naszych możliwości. Organizujemy zbiórki, kupujemy najpotrzebniejsze rzeczy, czy po prostu spotykamy się z nimi i spędzamy razem czas. Chcemy, aby poczuli, że są tu mile widziani i zawsze mogą liczyć na naszą pomoc, a także na schronienie tak długo, jak to będzie potrzebne. Nie było to nasze pierwsze, ani też ostatnie spotkanie, chociaż oczywiście wszyscy wierzymy, że ta okrutna wojna wkrótce się skończy. Servo Per Amikeco !!! Tekst i zdjęcia – kol. Katarzyna Kamińska z Regionu IPA w Szczecinie.