Spotkanie integracyjno-szkoleniowe członków ZGW IPA – Szczecin w Ystad

BUTTON IPA SZWECJAZ inicjatywy członków Regionu IPA w Stargardzie, w dniach 3-4. czerwca 2016 r. zostało zorganizowane spotkanie integracyjno-szkoleniowe członków Zachodniopomorskiej Grupy Wojewódzkiej IPA – Szczecin. Grupa 32. ipowców w godzinach wieczornych została zakwaterowana na pokładzie promu SKANIA w Świnoujściu, skąd popłynęliśmy przez Bałtyk          do Ystad (Szwecja). Pogoda nam sprzyjała, tafla wody gładka jak lustro, do godzin nocnych testowano orientację  w rozkładzie naszych kajut na poszczególnych pokładach – do restauracji   i baru trafialiśmy zawsze bezbłędnie. Dzięki uprzejmości załogi promu, mieliśmy możliwość zwiedzenia mostku kapitańskiego oraz maszynowni – wrażenia niesamowite !!! Byliśmy świadkami perfekcyjnego opuszczenia portu w Ystad oraz wypłynięcia promu w morze.  Na następny dzień zaraz po śniadaniu, zeszliśmy na ląd, aby zwiedzić małe Ystad. Zaskoczyła nas cisza, błogi spokój i czystość miasteczka. Urocze uliczki z niską zabudową (w większości budynki szachulcowe) i małe kawiarenki dopełniły całości obrazu. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy klasztor Franciszkanów z XV wieku i okalający go różany i ziołowy ogród, Teatr Miejski, Stary Browar, kościół Mariacki, hotel Continental z 1829 r., śliczny rynek główny Ystad z fontanną – Stortorget, Ratusz Miejski, a także bazar z różnościami, gdzie można było kupić wszystko.

Pełni wrażeń wróciliśmy na obiad na prom. Po krótkim odpoczynku w kajutach i sprawdzeniu poziomu wody przez bulaje, udaliśmy się do sali konferencyjnej Skanii na szkolenie. Wszyscy uczestnicy z uwagą wysłuchali wystąpienia kol. Artura funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Publicznego w Szczecinie, który bardzo ciekawie opowiadał o cyberprzestępczości                           i niebezpieczeństwach w sieci w życiu codziennym oraz zawodowym, jak się uchronić przed hakerami, wirusami i bezpiecznie korzystać z internetu. Na sali było cicho jak makiem zasiał, wszyscy uświadomili sobie jak łatwo można kogoś skrzywdzić w sieci, być zlokalizowanym           lub oszukanym. Kolega Artur zademonstrował w swoim komputerze jak najbezpieczniej              się logować, chronić swoje dane osobowe oraz ujawniać przestępców komputerowych.         Duży nacisk położył na dostępność gier internetowych dla dzieci i wynikające z tego niebezpieczeństwa. Po zakończonej prelekcji było wiele pytań na które wyczerpująco prelegent odpowiadał.

Następnie wystąpił kol. Krzysztof z Regionu IPA Straż Graniczna w Szczecinie, który jako wojewódzki koordynator ZGW IPA – Szczecin ds. korzystania ze środków finansowych 1% omówił algorytm postępowania. Zachęcał poszczególne regiony   do organizowania różnych przedsięwzięć i szkoleń z 1%. W kolejnej części spotkania wręczono pamiątkowe gadżety z logo Sekcji Polskiej IPA naszym gościom – ipowcom niemieckim, którzy serdecznie podziękowali          za zaproszenie i możliwość udziału w naszym spotkaniu na Skanii. Ponadto korzystając z okazji przeprowadziliśmy dobrowolną zbiórkę pieniężną na rzecz 4-letniej Lenki (córeczka członka Regionu IPA – Stargard), która od urodzenia cierpi na niedowład kończyn dolnych i wymaga długiej rehabilitacji oraz zakupu specjalnych protez – odlewów niezbędnych do nauki chodzenia. Hojność ipowców oraz gości była ogromna – zebrano pokaźną kwotę w różnej walucie. Wybrana w tym celu komisja sporządziła stosowny protokół, przeliczyła pieniądze i złożyła swoje podpisy.

Na zakończenie szkolenia Prezes ZGW IPA – Szczecin kol. Robert Rzeźnik, uroczyście wręczył okolicznościowy puchar IPA, Przewodniczącemu Regionu IPA w Białogardzie kol. Wojtkowi Jankowskiemu, który tego dnia obchodził swoje 60-te urodziny.

Szkolenie zakończono wspólną pamiątkową fotografią. Późnym wieczorem wpłynęliśmy gościnną Skanią na terminal w Świnoujściu. Servo Per Amikeco !!!