Z wizytą u IPA – Macedonia

Coraz więcej Polaków odwiedza Płn. Macedonię, a w rejonie Ohrid jesteśmy nawet drugą najliczniejszą grupą turystów. Jest to piękny kraj, a zjeżdżając nieco z głównych turystycznych tras można w nim zobaczyć wsie z domami z przełomu wieków lub położone wysoko w górach monastyry. Bardzo prężnie działa tutaj IPA Macedonia licząca sobie ponad 6.000 członków (w dwumilionowym kraju).

Zwiedzając Skopje zapraszam was do odwiedzenia punktu informacyjnego IPA położonego na ul. Cyril & Methodius 2/1. Jest to ulica, na której znajduje się wyjątkowe Muzeum Miasta Skopje w budynku starej stacji kolejowej z zachowanym do dziś wielkim zegarem, który zatrzymał się o godz. 05:17 podczas wielkiego trzęsienia ziemi, które w 1963 zniszczyło to miasto. Centrum Informacyjne IPA prowadzone jest przez Region IPA Skopje mający aż 3100 członków. Czynne jest w każdy dzień roboczy od 09:00 do 17:00, a zastaniecie w nim pana Vasko Trpeski (tel.+38978463077; e-mail trpeski171@gmail.com). Mają automat z kawą i zawsze są uśmiechnięci.

Macedońska IPA organizuje w czerwcu tego roku Konferencję Państw Śródziemnomorskich, na którą chce zaprosić przedstawicieli 26 krajów, w tym Polskę. Zachęcam was, aby zwiedzając Skopje zajrzeć do kolegów z IPA. Przyjmą was ze słowiańską gościnnością.

Servo Per Amikeco !!!

Tekst i zdjęcia : kol. Jacek Michałkowski – IPA Zachodniopomorska