Zwiedzanie „Stettin HBF-Kirchplatz”

Z przykrością informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatora – zwiedzanie schronu pod Dworcem PKP w Szczecinie w dniu 11. kwietnia 2015r. – zostało odwołane.

W dniu 11.04.2015 od godziny 10:00 do godziny 11:30, planowane jest zwiedzanie schronu „Stettin HBF-Kirchplatz” mieszczącego się pod dworcem PKP w Szczecinie oraz w skarpie przydworcowej.

Schron ten został zbudowany w czasie II wojny światowej. Niemcy budując go wykorzystali podziemia XVIII-wiecznych fortyfikacji. Służył ochronie ludności cywilnej Sttetina do końca wojny, wówczas nosił nazwę Stettin HBF-Kirchplatz. Po przekazaniu Szczecina Polakom przebudowano go na schron przeciwatomowy, gdzie do lat 90-tych odbywały się szkolenia obrony cywilnej. W czasie nalotów był schronieniem nawet dla 5 tys. osób. Znajduje się na głębokości 5 pięter, żelbetowe ściany i strop mają grubość niemal 3 m. Powierzchnia całkowita schronu wynosi ok. 3 tys. m kw. W Podziemnych Trasach Szczecina był też kręcony film „Wielka Ucieczka na Północ” dopowiadający dalsze losy bohaterów filmu „Wielka Ucieczka”  z roku 1963, w jednym z pomieszczeń, jest zachowany plan zdjęciowy z filmu „Wielka Ucieczka na Północ”.

http://schron.szczecin.pl/

W programie zwiedzania poruszone zostaną dwie grupy tematyczne:

  1. Godzinne zwiedzanie dotyczące tematyki II Wojny Światowej
  2. Półgodzinne zwiedzanie dotyczące okresu Zimnej Wojny.

Ceny biletów:

  1. bilet normalny – 22 zł
  2. bilet ulgowy (dzieci, młodzież, emeryci, renciści) – 19 zł

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc liczyć się będzie kolejność wpłat ceny biletu na poniższe konto!!!

Zbiórka planowana jest na godzinę 9:30 przy centrum turystycznym „Magnolia”, znajdującym się w pobliżu Dworca Głównego w Szczecinie.