IPA – Szczecin zdobywa Śnieżkę

Za nami kolejna, czterodniowa wycieczka członków stowarzyszenia IPA Region Szczecin oraz jego sympatyków. Tym razem w dniach 26 – 29 października 2023 r. mając w pamięci ostatnie wspomnienia   z wiosennych górskich pejzaży i wspinaczkę na Śnieżnik po raz kolejny odwiedziliśmy malownicze tereny województwa dolnośląskiego. Tym razem miejscem docelowym była Jelenia Góra i jej okolice. Bliskość Czech pozwoliła nam na zwiedzanie również części  i tego regionu.  Jesienna wyprawa na długo pozostanie w naszej pamięci. Był to czas spędzony w doborowym towarzystwie, pełen atrakcji, zwiedzania, obcowania z przyrodą i zdobycia przez naszą grupę szczytu – Śnieżki. Podczas całego pobytu  niestety pogoda nas nie rozpieszczała. Silne podmuchy wiatru i intensywne opady deszczu jednak nie popsuły nam humorów i przyjaznej atmosfery, a wyprawa na szczyt Śnieżki w tak ekstremalnych warunkach jeszcze bardziej zbliżyła grupę.

W dniu 26 października 2023r. ok. .godz. 14 :30 wyruszyliśmy ze Szczecina w kierunku Jeleniej Góry. Kilkugodzinna podróż busem upłynęła nam niezwykle szybko, przeplatana rozmowami, żartami i wspominaniem poprzedniej z wyprawy. Późnym wieczorem dotarliśmy do celu tj. zaplecza noclegowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, gdzie byliśmy zakwaterowani podczas całego pobytu.

Następnego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie. Pierwszą z atrakcji był szlak „ świecących kryształów ”.  Całą 15 osobową grupą pojechaliśmy do Kopalni uranu Kowary Sztolnie Kowary kopalnia. Liczyrzepa. Tam przemiła przewodniczka Pani Kasia oprowadziła nas po podziemnej trasie turystyczno – edukacyjnej kopalni, ciekawie powiadając historię kowarskiej kopalni uranu, związane z nią tajemnice i prezentując eksponatowe„ skarby”. Była to dla nas przejmująca lekcja historii, a odtworzona multimedialna prezentacja atomowego ataku na Hiroszimę wywarła na nas ogromne wrażenie. Po tym pełnym wrażeń zwiedzaniu pojechaliśmy do miejscowości Miedzianka, gdzie odwiedziliśmy restaurację i browar Miedzianka.

Następnego dnia czekało nas nie lada wyzwanie. Wejście na Śnieżkę – czerwonym szlakiem, przy silnych porywach wiatru i intensywnych opadach deszczu. Trasę rozpoczęliśmy na parkingu pod hotelem Orlinek  i wiodła ona przez malowniczą Dolinę Łomniczki. Pokonanie 7 kilometrowej trasy oraz wejście na szczyt zajmuje 3h. Początki były łagodne, a szlak wręcz spacerowy, niestety za Schroniskiem nad Łomniczką szlak stawał się coraz trudniejszy, prowadził przez wąską i stromą ścieżkę, która przy towarzyszącym naszej wyprawie deszczu i wietrze była śliska i trudna do pokonania.

Członkowie grupy  wspierali się wzajemnie, co motywowało do pokonywania pierzących się trudności i niedogodności. Tym większa była nasza satysfakcja ze zdobycia szczytu Śnieżki. Po raz kolejny pokazaliśmy, że  wyznaczony przez nas cel, przełamał nasze chwile zawahania i zmęczenia. Po ciężkiej i wyczerpującej wspinaczce i zdobyciu najwyższego szczytu Karkonoszy i Sudetów : Śnieżka wysokość n.p.m. 1603m, wzniesienie 1202, zjechaliśmy kolejką gondolową do miejscowości Pec pod Snezkou. Tam nadal w strugach deszczu miejscowym busem przejechaliśmy do miejscowości Mała Upa ( Przełęcz Okraj), gdzie przemoknięci zjedliśmy ciepły posiłek w restauracji i browarze Trautenberk.  Po dniu pełnym wrażeń ruszyliśmy do naszej bazy noclegowej.

Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy i  tym razem było podobnie. W czwartym dniu wycieczki, po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Szczecina.

Te wspólnie spędzone kilka dni było dla każdego z nas okazją do wytchnienia od codziennych obowiązków, ale także czasem do obcowania z malowniczymi  terenami województwa dolnośląskiego i integracji naszego stowarzyszeniowego środowiska. Organizacja i program wycieczki był na najwyższym poziomie, a nasz zapał i chęć zwiedzania nie zgasiła nawet niesprzyjająca aura za oknem. To udowadnia, że kiedy ma się tak wspaniałych towarzyszy wycieczki, żadna pogodna nam nie straszna.

Już czekamy na kolejne wspólne wyprawy. Z tej, na pewno pozostaną piękne wspomnienia, nowe znajomości  i  mnóstwo  pamiątkowych zdjęć. Mamy nadzieję, że już wkrótce do zobaczenia na kolejnym wspólnym szklaku członków stowarzyszenia IPA Region Szczecin oraz jego sympatyków. Servo Per Amikeco !!!

Tekst: kol. Irena Kornicz IPA-Szczecin; autorzy zdjęć – uczestnicy wycieczki.