Ipowskie zwiedzanie portu Szczecin

SONY DSC

 

W ciepły, słoneczny dzień 10 października b.r. odbyła się zorganizowana przez Region IPA Straż Graniczna Szczecin wycieczka po Porcie. Na miejscu zbiórki, przed gmachem Zarządu Portu czekał nasz przewodnik pan Adam Pawlak -szef ochrony i zabezpieczenia Portu .

Po przedstawieniu przez Pana Adama krótkiego rysu historycznego związanego z powstaniem i użytkowaniem budynku, w którym obecnie mieści się siedziba Zarządu Portu ruszyliśmy na zwiedzanie kolejnych obiektów. Jednym z punktów wycieczki było zwiedzanie zacumowanego przy Nabrzeżu Egipskim zabytkowego angielskiego statku THPV Bembridge z 1938 roku. Obecnie funkcjonuje jako muzeum posiadające bogaty zbiór eksponatów związanych z historią statku i eksponatów związanych z tematyką morską. O burzliwej historii statku wzbudzając nasze zainteresowanie opowiadała nam pani Agnieszka Roszyk, która oprowadzała nas po tej jednostce. Z dziejów statku można przytoczyć kilka ciekawych faktów związanych z jego udziałem w działaniach wojennych m.in. w 1940 roku Bembridge brał udział w „operacji dynamo” – ewakuacji żołnierzy spod Dunkierki przez kanał La Manche. W 1944 r. podobnie jak wiele pływających jednostek wziął udział w lądowaniu aliantów w Normandii – operacjach znanych jako „Neptun” i „Overlord”. W historii jednostki był też polski akcent- w 1942 roku Polska jednostka- 0RP Błyskawica przebywała w Cowes na stoczni remontowej gdzie była doposażana w nowe uzbrojenie. To właśnie wówczas THPV Bembridge przywoził zaopatrzenie na ORP Błyskawica. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku na pokładzie jednostki gościła królowa Elżbieta II z księciem Filipem. Po opuszczeniu THPV Bembridge udaliśmy się na najwyższe piętro do magazynu celnego, z którego rozpościera się piękna panorama Wałów Chrobrego. Łasztownia, Nabrzeże Zbożowe z elewatorem Ewa i zabytkowa stołówka to kolejne punkty naszej wycieczki.

Wielką frajdą dla młodzieży były stojące na terminalu kontenerowym angielskie czołgi i inne pojazdy wojskowe powracające z poligonu.

Pogoda w tym dniu dopisywała, humory również więc po zakończonym zwiedzaniu spotkaliśmy się na smacznym obiedzie w portowej kantynie.

Składamy podziękowania Panu Adamowi Pawlakowi za osobiste zaangażowanie w przygotowanie wycieczki, życzliwość oraz poświęcony nam czas .
Autor tekstu:   Krystyna Majunka        Zdjęcia   Krzysztof Karaśkiewicz