Święto Ceramiki Bolesławiec 2023 z IPA – Szczecin

Już po raz 29. w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) odbyło się Święto Ceramiki. Dzięki pomocy i zaangażowaniu kolegów z Regionu IPA – Bolesławiec tj. Zdzisława Mireckiego, Tomasza Kazimierczuka oraz Grzegorza Górskiego, udało się z inicjatywy aktywu Regionu IPA w Stargardzie, zorganizować wycieczkę autokarową IPA na największe targi porcelany. Szczególne podziękowania należą się też naszemu Prezesowi kol. Grzegorzowi Sudakow za logistyczną pomoc w tym przedsięwzięciu.

Po kilku godzinach jazdy, Bolesławiec przywitał nas słoneczną pogodą i z marszu zaprosił do zwiedzania miasta oraz zakupów. Kolega Zdzisław oprowadził całą grupę po najciekawszych miejscach np. jeden z najdłuższych (ok. 500m długości) wiaduktów kolejowych w Europie, zawieszony 26 m nad ziemią, nad rzeką Bóbr zbudowany w 1846 roku; zabytkowe kamienice, kościoły, ratusz i budynki urzędowe, które zachwycały swoją architekturą. Natomiast kol. Grzegorz opowiedział wiele ciekawostek z życia miasta i jego mieszkańców.

Hitem wycieczki był jednak Jarmark Ceramiki na rynku i przylegających uliczkach. Stoły uginały się pod niesamowitą ilością pięknych talerzy, misek, kubków i innych naczyń oraz przedmiotów codziennego użytku. Nasze koleżanki wpadły w taki zachwyt i szał zakupów, że dopiero wieczorem powróciliśmy do hotelu.

Na drugi dzień ochoczo udaliśmy się na uroczyste otwarcie Ogrodu Ceramicznego przed budynkiem Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. ul. T. Kościuszki nr 11 (działa od 1946 r.). To były emocje – niezliczona ilość naczyń w różnych kolorach i wzorach z ceramiki, pięknie udekorowane kwiatami długie stoły, potężne filiżanki i dzbanki na wysokich postumentach w niebieskim kolorze w białe kropki – charakterystyczne wzory bolesławieckiej porcelany. Do tego występy dziewcząt  w iskrzących  się strojach imitujących pawie pióra, występy przy muzyce, popisy dzieci przebranych za filiżanki itp. Licznie zgromadzona międzynarodowa publiczność długo oklaskiwała organizatorów imprezy.

Po południu byliśmy świadkami różnobarwnej super parady przez Bolesławiec pod hasłem : „Żyjemy w Europie – Europa jest w nas” związanej  z przyznaniem miastu w 2023 r. najwyższej europejskiej nagrody dla miast i gmin pod tym samym tytułem –  to dopiero była uczta dla oczu i uszu, tyle radości, zabawy, licznych zdjęć,  coś niesamowitego…..

Zdążyliśmy jeszcze złożyć wizytę w nowej siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu i spotkać się z Panem insp. Tomaszem Jagielskim Komendantem jednostki oraz jego zastępcą kom. Arturem Ciupka, za co bardzo dziękujemy, a wspólna fotografia będzie dla nas wszystkich miłą pamiątką. Nasz pobyt dobiegł końca – 17/18 sierpnia 2023 r. Na przyszły rok przyjedziemy ponownie !!! Servo per Amikeco !!! kol. Mariola Świątczak Przewodnicząca Regionu IPA w Stargardzie; autorzy zdjęć – uczestnicy wycieczki.