Wizyta w Ogrodach HORTULUS – mile spędzony czas zachodniopomorskich ipowców


Już od dłuższego czasu zachodniopomorscy członkowie IPA planowali wyjazd do Dobrzycy niedaleko
Koszalina, aby zwiedzić Ogrody HORTULUS. Dzięki staraniom kol. Grzegorza Sudakow – Prezesa ZGW IPA w Szczecinie, w dniu 19 maja 2024 r. grupa ok. 30 miłośników przyrody, przybyła do pięknych ogrodów zajmujących powierzchnię ponad 5 hektarów.

Cały kompleks został założony w 1992 r. i jest własnością prywatną. Łącznie wyznaczono 28 ogrodów tematycznych wartych obejrzenia o każdej porze roku. Atrakcją HORTULUS-a  jest labirynt grabowy o długości ponad 3 km, czy wieża widokowa o wysokości 20 m. Miła pani przewodniczka barwnie opowiadała nam o posadzonych roślinach i krzewach, sposobach ich pielęgnacji oraz ciekawostkach botanicznych. Na terenie tego kompleksu funkcjonuje też Centrum Ogrodnicze z bogatą ofertą roślin ogrodowych do zakupienia oraz szkółka leśna.

W ofercie gastronomicznej ogrodów dużym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się ciastka z jadalnymi kwiatami – osobiście próbowałam, bardzo pyszne z mrożoną kawą !!!  W połowie lipca każdego roku odbywa  się tutaj Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych. Ponadto przewodniczka namawiała nas gorąco na przyjazd do Dobrzycy w drugiej połowie września na Dyniowe Garden Party.

Podczas całego naszego pobytu w Ogrodach HORTULUS sprzyjała nam wiosenna pogoda, dobra widoczność pozwoliła napawać się pięknymi widokami z wieży oraz obserwacją ipowców dzielnie „walczących” w roślinnym labiryncie.

W drugiej części naszej autokarowej wyprawy, odwiedziliśmy jeszcze Kołobrzeg w którym wpadliśmy na plażę, aby opłukać zmęczone stopy w wodach Bałtyku i w ramach obiadu skosztować smażonej świeżej polskiej ryby.

Zmęczeni i pełni wrażeń wieczorem powróciliśmy do Szczecina. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za udany wyjazd kol. Prezesowi ZGW IPA oraz naszemu wspaniałemu kierowcy Krzysztofowi.

Servo Per Amikeco !!! Tekst : kol. Mariola Świątczak – sekretarz ZGW; zdjęcia – uczestnicy wycieczki.